pátek 31. března 2023

8 filmů z roku 2022

Autorem článku je Daniel Palička


Rok 2022 je definitivně za námi, a tak je pravý čas se detailně podívat na snímky, které loni obohatily svět kinematografie. Sestavil jsem osmičku filmů, které mě minulý rok zaujaly a které podle mého názoru názoru stojí za pozornost


Menu

Snímek, který dokazuje, že v jednoduchosti je síla. Menu je minimalistické, skvěle odvyprávěné a solidně zrežírované dílo s parádním hereckým ansámblem, jemuž kralují půvabná Anya Taylor-Joy a ďábelský Ralph Fiennes. Scénář má šmrnc, nechybí v něm nezapomenutelné scény, které vám jen tak nezmizí z hlavy, ani hlubší myšlenka, díky níž má snímek přesah. Jde o šťavnatou pochoutku pro pravé filmové gurmány. Tak si nechte chutnat! 

Mořská příšera

Výpravné animované dobrodružství, které mě během sledování zcela pohltilo. Hlavní hrdinové vám přirostou k srdci (obzvlášť bych upozornil na famózní výkon Karla Urbana coby Jacoba Hollanda) a mořské nestvůry vás výraznými pestrobarevnými designy přímo ohromí. Rovněž chci pochválit “záporáka” kapitána Crowa, jehož motivace je uvěřitelná a jehož postupný vývoj dává dokonalý smysl. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby mu někteří diváci při sledování fandili. Pokud hledáte povedený netflixovský animák, měli byste Mořskou příšeru vyzkoušet. Kvalitních pirátských dobrodružství totiž není nikdy dost.  

Avatar: The Way of Water

Odvážné velkofilmy s jedinečnou tvůrčí vizí a obřími ambicemi ještě neumřely. Avatar: The Way of Water je toho pravým důkazem. James Cameron (Terminátor, Titanic, Alita: Bojový anděl) se po třinácti letech vrátil do malebné říše planety Pandora a odvyprávěl vizuálně podmanivé dobrodružství, jemuž nechybí působivé akční sekvence, propracovaná mytologie, senzační přírodní lokality, jejichž potenciál byl využit na maximum, a uvěřitelné postavy, včetně svalnatého charismatického záporáka. Cameron má na kontě další filmařský klenot a já se nemohu dočkat, s čím přijde příště.     

Kocour v botách: Poslední přání 

Prvního Kocoura v botách považuji za nadprůměrný snímek, který sice nedosahuje kvalit nejlepších animáků od studia Dreamworks, přesto jej mohu označit za příjemný počin. Nicméně pokračování s podtitulem “Poslední přání” svého předchůdce překonalo na plné čáře. Změna animace výsledku jen prospěla - nápaditá, vizuálně exaltovaná stylizace, inspirovaná vizuálem spidermanovských Paralelních světů (2018), napomáhá k lepší plynulosti děje a dynamičnosti akčních pasáží. Protagonisté mají propracované charaktery a jejich vývoj si rozhodně užijete. Nechybí ani charismatičtí záporáci v čele s děsivým vlčím zabijákem. Poslední přání se zkrátka povedlo na jedničku. Jde o energické, našlapané a vizuálně podmanivé dílo, které zaujme jak dospělé, tak děti. Lepší dárek na závěr loňského roku jsem si nemohl přát! 

Batman

Matt Reeves (Monstrum, Válka o planetu opic) přišel s jedinečnou inovativní vizí Temného rytíře, která dle mého názoru jen tak nezapadne. Zcela nové pojetí batmanovské mytologie totiž působí svěže a je do puntíku promyšlené. Precizní práce s kamerou umocňuje tísnivou atmosféru zločinem zpustošeného Gothamu. Detektivní zápletka má neustále čím překvapovat a neotřelé zpracování známých batmanovských klaďasů a záporáků (Catwoman, komisař Gordon, Penguin a další) má své kouzlo. Casting je špičkový, přičemž záporák Riddler v podání talentovaného Paula Dana jsem si užíval od začátku až do konce. Robert Pattinson coby neohrožený netopýří hrdina si mě získal a netrpělivě vyhlížím chystané pokračování, které - pevně doufám - na úspěch prvního dílu naváže se ctí. Propojené reevesovské univerzum totiž má veliký potenciál. Snad nebude promarněn. 

Bullet Train

Asi jedno z nejmilejších překvapení loňského roku. Senzační biják obsahující všechno, co by správní akční spektákl měl obsahovat - sympatické postavy, včetně sympaťáka Brada Pitta v hlavní roli, funkční humor, strhující zápletku, šokující zvraty, výborné dialogy a úžasné kontaktní souboje. Zakomponování vlaku do příběhu je pak pravou třešničkou na dortu. Těší mě, že kvalitní akčňáky, jež hravě kombinují akci s dějovou složkou, ještě vznikají, protože současná hollywoodská produkce je potřebuje jako sůl. 

Predátor: Kořist

Revitalizace kultovní filmové série, kterou si Predátor opravdu zasloužil. Dan Trachtenberg po zkušenosti s Ulicí Cloverfield 10 opět zabředl do hororových vod. Tentokrát si vzal na starost vesmírného zabijáka a výsledek nezklamal. Z hlediska režie jde o výtečně zvládnuté řemeslo, na němž bych mohl především vypíchnout pěkné využití přírodních lokalit v rámci zápletky. Kořist je strhující jízda, která vzdává hold prvnímu Predátorovi. Nezapomíná však přicházet s vlastními zajímavými nápady a co je ze všeho nejdůležitější, nebojí se mít vlastní identitu. Snímek působí unikátně a po nepříliš zdařilé Evoluci jde o svěží vítr, jenž mohu vřele doporučit všem Predátořím fanouškům. 


Pinocchio Guillerma del Tora 

Guillermo del Toro je mistr svého řemesla. Talentovaný tvůrce, jenž má na kontě snímky jako Hellboy, Faunův labyrint nebo Tvář vody, měl dlouho v merku vysněný projekt - moderní animované pojetí slavného příběhu o panáčkovi Pinocchiovi. Svůj dlouho vysněný projekt Toro nakonec dotáhl do zdárného konce a vypustil jej do světa na streamovací platformě Netflix.. Nutno dodat, že výsledek stál za to! Pinocchio Guillerma del Tora je totiž srdcebolný příběh, který s citem pojednává o životě a smrti. Snímek je mnohovrstevnatý a pokud se v něm bude divák nimrat, odhalí zajímavé detaily a myšlenky, jež vám změní celkového vnímání děje. Také musím pochválit situování děje do období druhé světové války, díky čemuž je zápletka napínavější, a sympatické, charakterově propracované postavy si přímo zamilujete. Výsledek mě totálně odrovnal. A budu upřímný, už dlouho se mi nestalo, abych u animovaného filmu tolikrát brečel. 

Žádné komentáře:

Okomentovat